DAPHNE (2017) watch online free

Daphne (2017) Watch Online

DAPHNE (2017) Watch Online Free

Year: 2017 Rating: 63
Genres: Comedy, Drama

Daphne (2017) Watch Online
Daphne is a young woman negotiating the tricky business of modern life. Caught in the daily rush of her restaurant job and a nightlife kaleidoscope of new faces, she is witty, funny, the life of the party. Too busy to realise that deep down she is not happy. When she saves the life of a shopkeeper stabbed in a failed robbery, the impenetrable armour she wears to protect herself begins to crack, and Daphne is forced to confront the inevitability of a much-needed change in her life.


İngiltere’nin başkenti Londra’da hayatını sürdüren 31 yaşındaki Daphne, bir restoranda yemek yaparak tek başına para kazanıp ayaklarının üzerinde durmayı hedef biçmiştir. Vaktinin geri kalan kısmını seks ve uyuşturucuyla geçiren bu kadın, hayatın değersizliğini ve varoluş sebebini sorgulayan tuhaf bir kişiliğe sahip biridir.
O, geleceğe dair hiçbir fikri olmayan, tek gecelik ilişkilerle cinsel arzularını gideren ve uyuşturucu müptelası birisi… Birleşik Krallık menşeli, Dram ve Komedi yönü ağır bastıran Romantik Komedi türündeki Daphne filmi, Peter Mackie Burns yönetmenliğinde çekilmiş 2 Ödül ve 3 Ödül adaylığı bulunan bir filmdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *